Blog

Tematyka: Smartwatche


Pebble Steel – najlepszy smartwatch na rynku

Pebble Steel – najlepszy smartwatch na rynku

Problem z elektroniką noszoną jest taki, że w przypadku większości producentów wygląda zbyt futurystycznie. Pebble Steel to natomiast jedyny smartwatch, który przypomina zwykły zegarek. I o to właśnie chodzi.

Zmienić to może dopiero Moto 360. Ale wcale nie musi. Nie jestem przekonany do kolorowego wyświetlacza, w który będzie wyposażona. Z jednej strony fajnie, bo im lepsze parametry, tym większe możliwości. Mam jednak spore obawy czy nie będzie to aż nadto inwazyjne i czy zegarek nie „zaświeci się” w najmniej odpowiednim momencie. Inną sprawą jest współpraca tylko z Androidem, co już samo w sobie narzuca pewne ograniczenia.

Pebble Steel posiada ekran e-ink o przekątnej 1,26”. Wyświetlacz jest o wiele bardziej przyjazny dla oczu niż LCD. Mógłby być odrobinę większy, ale w zupełności wystarcza. Jest przy tym czytelny w każdym oświetleniu, a monochromatyczność tylko dodaje mu uroku i sprawia, że jeszcze bardziej wtapia się w to, co akurat nosimy.

20140630_pebble_steel_dotz_01

To właśnie te cechy zaowocowały złożeniem zamówienia i późniejszym bananem na twarzy, który trwa do dzisiaj. A muszę napisać, że to już trzy miesiące razem :-).

Na dalszym planie, ale również nie bez znaczenia, był czas pracy na baterii. Nic chyba bardziej nie irytuje niż rozładowany zegarek i to akurat wtedy, kiedy go potrzebujemy. Pebble Steel potrafi wytrzymać przynajmniej 4-5 dni na jednym ładowaniu. A jeżeli nie jest intensywnie wykorzystywany, spokojnie udaje mu się dobić do tygodnia. Zdarzyło mi się co prawda rozładować go w 24 godziny (wystarczy aplikacja, która często próbuje nawiązać połączenie BT z telefonem, gdy tego nie ma w zasięgu), jednak nauczony doświadczeniem, nie dopuściłem do tego ponownie.

Powoli dochodzimy zatem do pytania czy Pebble Steel lub, nawet ogólnie, czy smartwatche są użyteczne? W moim odczuciu tak z jednym, drobnym „ale” – wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. To trochę tak, jak z podróżami. Możemy całe życie męczyć się z ogromną i ciężką torbą na ramię, a okazuje się, że wystarczy zainwestować w porządną walizkę, która pojedzie za nami wszędzie i to bez większego wysiłku.

20140630_pebble_steel_music_01

Zmierzam do tego, że jeżeli nie wiemy, jak to jest mieć inteligentny zegarek, to lepiej nie próbujmy, bo wsiąkniemy na dobre. Przez trzy miesiące używania Pebble Steel wyrobiłem odruchy, które prawdopodobnie zostaną na długo. Kiedy telefon wibruje w kieszeni, już nie sięgam, aby go wyciągnąć, a po prostu rzucam okiem na zegarek i, co najistotniejsze, w każdej sytuacji, niezależnie od tego czy akurat mogę odebrać połączenie, czy nie.

Podobnie jest z SMS-ami, wiadomościami FB czy Skype, mailami i wszelkimi innymi powiadomieniami. O tym wszystkim informuje mnie Pebble. Zawsze jestem na bieżąco. Jeżeli praca wymaga, by zawsze być online, jest to cholernie użyteczne i pozwala zminimalizować czas reakcji wtedy, kiedy wymagana jest naprawdę szybka interwencja.

Odchodząc jednak od pracy, Pebble sprawdza się dosłownie wszędzie. Wszystko za sprawą własnego sklepu z aplikacjami, który wg mnie ma ogromny potencjał. Pomijając tarcze, których są tam setki, o ile nie tysiące, moja lista TOP 5 appek to:

 1. Pebble Cards
 2. Rozbudowana aplikacja, dzięki której na ekranie zegarka znajdą się wszystkie pożądane informacje. Wykorzystuję ją np. do śledzenia Boston Celtics (pokazuje wynik ostatniego spotkania oraz info o kolejnym) oraz do sprawdzania czasu dojazdu w określone miejsca (na podstawie danych o ruchu drogowym, wyświetla szacowany czas dotarcia do celu oraz nazwę drogi).

20140630_-_pebble_steel_pebble_cards_02

 1. PebbGPS
 2. Szczególnie przydatny podczas pieszych wędrówek lub jazdy rowerem. Pokazuje wycinek mapy wraz ze wskazówkami dojazdu, we wcześniej określone miejsce. Działa naprawdę dobrze, a mapa, którą wyświetla, wbrew pozorom jest bardzo czytelna. Nieoceniona wręcz pomoc, kiedy jesteśmy w nieznanym miejscu.

20140630_-_pebble_steel_pebbgps_01

 1. Evernote
 2. Zaskakujące jak przydatna jest możliwość szybkiego przejrzenia swoich notatek :-). Przyznaję, że podchodziłem do tego sceptycznie, głównie przez brak możliwości edycji z poziomu zegarka. Myliłem się!

20140630_pebble_steel_evernote_01

 1. Foursquare
 2. Teraz już wiem dlaczego nie korzystałem wcześniej. Z Pebble’m ma to większy sens. Mogę zaczekować się w wybranym miejscu bez sięgania po telefon. I to nie tylko jest wygodne. Dzięki temu po prostu chce się to robić.

20140630_pebble_steel_foursqare_01

 1. RunKeeper
 2. Takie aplikacje lubię najbardziej. Takie, czyli te, które są aplikacjami na smartfon, a oprócz tego wspierają Pebble’a. Korzysta się z tego więcej niż wygodnie. Na ekranie zegarka można odczytać aktualnie przebyty dystans, bieżące tempo na kilometr i czas trwania aktywności. To nieoceniona pomoc, szczególnie dla początkującego biegacza, pozwalająca np. dopasować tempo do możliwości organizmu podczas interwałów.

20140630_pebble_steel_runkeeper_01

Oczywiście, moje TOP 5 aplikacji, które wymieniłem wyżej, to programy, z których korzystam najczęściej. Poza tym mam cały szereg okazjonalnych, jak chociażby ostatnio wydana appka z wynikami meczów Mistrzostw Świata w piłce nożnej czy aplikacja lokalizująca pole golfowe i podająca wszystkie informacje o bieżącym dołku.

20140630_pebble_steel_pebble_golf_app_01

Pebble Steel to naprawdę najlepszy smartwatch na rynku. Przede wszystkim z uwagi na „standardowy” wygląd, który w tym przypadku akurat jest niekwestionowanym atutem. Oczywiście, spełnia też podstawowe zadania należące do smartwatcha (przynajmniej na ten moment), nie wybijając się na pierwszy plan i nie próbując na siłę zastąpić telefonu. Bo nie o to chodzi. To przecież w końcu ma być zegarek.

PS Wpis powstał w całości na iPadzie. Microsoft odwalił kawał solidnej roboty, projektując Worda. Szacun!


Ilustracje

20140630_pebble_steel_music_01 20140630_pebble_steel_dotz_01 20140630_pebble_steel_pebble_golf_app_01 20140630_pebble_steel_runkeeper_01 20140630_pebble_steel_foursqare_01 20140630_pebble_steel_evernote_01 20140630_-_pebble_steel_pebbgps_01 20140630_-_pebble_steel_pebble_cards_02 20140318_pebble_steel_-_pierwsze_zdjecie

Autor wpisu

Tomasz Węc

Tomasz Węc

 • tomasz@wec24.pl
 • Skype:tomasz.wec
 • Telefon komórkowy:667 954 282